Víkend plný akcie a ukážok, o ktoré sa postarali akrobatickí piloti, piloti bojových stíhačiek, vrtuľníkov, príslušníci vojska, polície, či hasičov. Udalosť s medzinárodnou účasťou, ktorá bola prešpikovaná najmodernejšou technikou, sa koná už viac ako 20 rokov a tento rok ju navštívilo odhadom 180 000 návštevníkov z celého sveta.

Vďaka pozvánke od organizátorov sme mohli byť súčasťou expozície USAR tímu, ktorú sme obohatili prezentáciou hasičského, plne elektrického robota Rhyno Protect, ktorý sa už behom prvých pár hodín stal jedným z najobľúbenejších kúskov techniky na výstave. Aj napriek jeho malým rozmerom dokázal vďaka svojmu dizajnu, spracovaniu, obratnosti a funkciám urobiť medzi návštevníkmi, ale aj odborným publikom, veľký rozruch.

Hasičský robot Rhyno Protect - 3MON
Rhyno Protect v rukách našej CEO Simony Kalinovskej - 3MON

Boli sme veľmi prekvapení záujmom návštevníkov, ktorí sa o robota zaujímali a pokladali nám veľmi relevantné otázky. 

Najčastejšie otázky o robotovi Rhyno Protect.

Aká je váha hasičského robota Rhyno Protect?

Váha robota sa pohybuje okolo 200 kilogramov, v závislosti od zvoleného príslušenstva, ktorým robot môže disponovať.

Ako dlho vydrží v akcii na jedno nabitie batérií?

Robot vydrží na jedno nabitie až 5 hodín. Je osadený dvoma vymeniteľnými batériami. Ak disponujete náhradným setom batérií, behom pár minút je robot schopný pokračovať v činnosti ďalších 5 hodín. Batérie sa nabíjajú cca 2 hodiny.

Aká je maximálna rýchlosť robota?

Robot Rhyno Protect dokáže ísť rýchlosťou maximálne 5km/h. Disponuje však ďalšími dvoma rýchlosťami, ktoré sa dajú zvoliť priamo na ovládači.

Koľko vody spotrebuje pri hasení?

Robot je pri hasení napojený na hasičské auto, ktoré reguluje tlak vody. Maximálny prietok lafety je 1000 litrov za minútu.

Na čo všetko môžeme použiť robota?

Primárne sa robot používa na hasenie, no Rhyno Protect je plne modulárny robot, ktorého vieme modifikovať behom pár minút. Po zhodení vodného dela vieme na základňu pripojiť kôš na prevoz nákladu (robot uvezie až 250kg), alebo nosidlá na prevoz ranenej osoby. Tiež sa môže používať na tlačenie/ťahanie prekážok. Robot môže byť takisto osadený viacerými kamerami - thermo kamera, 360 stupňová kamera, alebo CBRN senzormi na detekciu chemických látok.

Aká je tepelná odolnosť robota?

Rhyno Protect je odolný voči tepelným vlnám až do 900 stupňov celzia.

Kde sa takýto robot už používa

Hasičské roboty Rhyno Protect a Colossus sa používajú na celom svete. Pomáhali napríklad aj pri hasení obrovského požiaru katedrály Notre-Dame vo Francúzsku.

Záujem o robota Rhyno Protect - 3MON

Rhyno Protect si získal svojich fanúšikov

Vďaka kolegom z hasičského zboru, ktorí nášho Rhyna napojili pomocou hadice na vodu, sme mali možnosť ukázať aj silu a možnosti robota pri hasení.

Počasie nám prialo celý víkend a tak vznikol priestor aj na malú zábavu pre účastníkov, kedy Rhyno pomáhal chladiť aj návštevníkov areálu, z čoho mali samozrejme najväčšiu radosť tí najmenší 🙂

Dny NATO v Ostrave boli super - 3MON

Dny NATO v Ostrave 2023 vyšli na výbornú. Už teraz sa môžete tešiť na budúci rok a iného robota 🙂

3MON logo