Komplexná požiarna ochrana objektov a technológií
Požiarna ochrana je nevyhnutnou súčasťou bezpečnej prevádzky každého objektu. Realizácia, kontrola a inštalácia všetkých protipožiarnych systémov – od požiarnych uzáverov a signalizácie až po hasiace prístroje a projekty SHZ – to sú služby, ktoré zabezpečuje naša spoločnosť. Vďaka odbornému prístupu a certifikovaným technikom garantujeme spoľahlivé riešenia v súlade s legislatívou.
Často kladené otázky (FAQ)
Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pre svojich zamestnancov pravidelné školenia o ochrane pred požiarmi, zabezpečiť pracovisko zariadeniami na protipožiarny zásah, vypracovať a viesť dokumentáciu ochrany pred požiarmi, vykonávať preventívne protipožiarne prehliadky.
Projekt protipožiarnej bezpečnosti stavby vypracováva špecialista požiarnej ochrany a obsahuje členenie stavby na požiarne úseky, určuje požiarne riziká v stavbe, zabezpečujú sa požiadavky na únikové cesty k evakuácii osôb a zvierat, v projekte taktiež určujeme odstupové vzdialenosti a požiarnobezpečnostné opatrenia, kde sa určuje aké zariadenia budú použité na zásah pri možnom riziku vzniku požiaru.
Najčastejšie príčiny požiarov na pracoviskách sú nedbalosť a neopatrnosť osôb, technické poruchy elektroinštalácie a zariadení, poruchy vykurovacích systémov, nesprávne skladovanie horľavých materiálov a nedostatočná čistota na pracovisku. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť účinnú prevenciu pred požiarmi.
Preventívne protipožiarne prehliadky sa vykonávajú v týchto lehotách:
– každé 3 mesiace v ostatných objektoch alebo v priestoroch právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa, ak jej štatutárny orgán alebo zodpovedný zástupca so zreteľom na nebezpečenstvo vzniku požiaru v týchto objektoch alebo priestoroch neurčí kratšiu lehotu.
– každých 6 mesiacov v objektoch a v priestoroch, v ktorých sa vykonáva len administratívna činnosť,
– každých 12 mesiacov v obytných domoch a v objektoch a v priestoroch, v ktorých sú len občasné pracovné miesta, v ktorých nie je zamestnanec pravidelne viazaný a kde sa zdržiava len občas v niekoľkodňových intervaloch, obvykle len na účely kontroly, údržby alebo opravy
Elektrická požiarna signalizácia (EPS) je zariadenie, ktoré pozostáva z ústredne, hlásičov požiaru, zariadenia na signalizáciu požiaru, zariadenia na prenos požiarnej signalizácie a napájacieho zariadenia. EPS s automatickými hlásičmi požiaru s adresáciou musí byť inštalovaná v požiarnom úseku stavby s plochou väčšou ako 1 000 m², v lôžkovej časti zdravotníckeho zariadenia, v ubytovacej časti hotela alebo inej stavbe určenej na ubytovanie viac ako 100 osôb, ako aj vo vnútornom zhromažďovacom priestore pre viac ako 500 osôb.