Inštaláciu, kontrolu a opravu vášho požiarneho hydrantu nechajte na nás.
Kontrola požiarnych vodovodov je neoddeliteľnou súčasťou kontrolných opatrení, kvôli zabezpečeniu plne funkčného protipožiarneho systému. Požiarne vodovody sa inštalujú do stavieb za účelom poskytovania vody na hasenie požiarov.
Zdroje vody, ktoré poskytujú vodu na hasenie požiarov, musia byť schopné trvalo zabezpečovať potrebu vody na hasenie požiarov najmenej po dobu 30 minút a musia mať vyhovujúce podmienky na čerpanie vody.

Vnútorný požiarny vodovod
Hasiace zariadenie vo vnútri budov, ktoré sa skladá hlavne zo skrine alebo z krytu, hadicového uloženia, ručne ovládaného prítokového ventila, plochej hadice so spojkami a z uzatvárateľnej prúdnice.
Hadicový navijak, skriňa hadicového navijaka alebo skriňa nástenného hydrantu musia byť označené grafickým piktogramom.
Vonkajší požiarny vodovod
Tvorí ho sieť potrubí a vonkajších hydrantov (nadzemných alebo podzemných), pripojených na verejný vodovod alebo vlastné zdroje vody.
Slúži pre hasičov pri zásahu z vonku objektu.
Označenie hadicového navijaka a nástenného hydrantu obsahuje:
- názov alebo obchodné označenie výrobcu/dodávateľa
- číslo technickej normy
- rok výroby
- najväčší pracovný tlak v MPa
- dĺžku a svetlosť hadice
- svetlosť otvoru hubice

Kontrola požiarnych vodovodov / hydrantov
Kontrolu zariadení na dodávku vody – hydrantu na hasenie požiarov po ich odovzdaní do užívania vykonáva právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ najmenej 1 x za 12 mesiacov, ak výrobca jednotlivých častí zariadení neurčí kratšiu lehotu.
O kontrole sa vyhotovuje záznam, ktorý obsahuje skutočný stav – akcieschopný/neakcieschopný. Právnická osoba je povinná tieto záznamy uchovávať minimálne po dobu 5 rokov.
Tlaková skúška požiarneho vodovodu
Tlaková skúška, pri ktorej sa overuje, či požiarny hydrant (vrátane ventilov a armatúr) udrží požadovaný tlak bez úniku vody, a či je funkčný podľa normy.
Tlaková skúška požiarneho vodovodu sa vykonáva minimálne 1 x za 12 mesiacov.
Tlaková skúška požiarnej hadice
Požiarne hadice, ktoré sú umiestnené v hadicových zariadeniach, sa skúšajú na funkčnosť tlakovou skúškou minimálne 1 x za 5 rokov. Tým sa overuje, či požiarna hadica (napr. zásahová, hydrantová) vydrží tlak, na ktorý bola vyrobená, bez prasknutia alebo presakovania.
O vykonanej tlakovej skúške sa vyhotovuje záznam o aktuálnom zistenom stave.
Tlakovú skúšku môžu vykonávať iba zaškolené a oprávnené osoby..
Často kladené otázky (FAQ)
Požiarny vodovod je sústava potrubí a hydrantov, ktorá zabezpečuje vodu pre hasenie požiaru. Slúži na rýchle a účinné zásahy pri vzniku požiaru.
Vizuálnou kontrolou sa overuje označenie zariadenia, dostupnosť, prítomnosť a stav hadice, prúdnice a ventilu, upevnenie a uloženie hadice, nezávadnosť skrine. Spolu s kontrolou požiarneho vodovodu by sa mala vykonávať aj tlaková skúška požiarneho vodovodu.
Áno, musia byť zreteľne označené piktogramom požiarneho hydrantu a nesmú byť ničím zatarasené.
Áno, hydrant musí byť trvalo napojený na vodný zdroj, aby bol v prípade požiaru okamžite použiteľný.
Zníženie funkčnosti pri požiari, porušenie legislatívy (napr. zákon č. 314/2001 Z.z. a vyhlášky MV SR), riziko pokuty pri kontrole Hasičského a záchranného zboru.