Roboty Colossus sú vyvinuté spoločnosťou Shark Robotics, založenej v roku 2016, ktorá je momentálne považovaná za svetového lídra na trhu v oblasti navrhovania a výroby vysokokvalitných bezpilotných pozemných vozidiel, ktoré kombinujú výkon, spoľahlivosť a robustnosť. Vďaka svojim schopnostiam v oblasti robotiky a mechaniky sú  roboty vyrábané  a navrhované pre konkrétne potreby zákazníkov a konkrétne úlohy, ktoré majú vykonávať.

Hasičský robot Colossus - 3MON

Robot Colossus – jediný „ohňom ošľahaný“ hasičský robot

Robot Colossus bol navrhovaný a vyvíjaný v spolupráci s vojenským parížskym hasičským zborom (BSPP), pričom počas 5 rokov bol využitý pri 270 zásahoch v rôznych sťažených podmienkach a v nebezpečnom prostredí. Vo Francúzsku, v meste La Rochelle, prebiehal celý proces výskumu, vývoja, tvorby dizajnu, montáže, rovnako ako aj 100% výroby.

Robot COLOSSUS je najvýkonnejší viac účelový podporný robot na svete, odolný voči vysokým teplotám a s výbornými vlastnosťami v teréne, určený pre zásah v nebezpečných priestoroch so všestranným využitím pre hasičov, vojsko a priemyselnú bezpečnosť. Vyniká sa svojou odolnosťou voči teplotám až do 600 °C, pevnou a odolnou konštrukciou z leteckého hliníku.

COLOSSUS schopný pohybu dopredu a dozadu na rôznych typoch povrchov rýchlosťou 7,5 km/h, je schopný liezť po schodoch až do sklonu 40°, prechádzať dverami širokými 78 cm a viac, otáčať sa na mieste a prekonávať prekážky do výšky 30 cm.

Robot Colossus v akcii - 3MON

Jednou z mnoho predností Robota COLOSSUS je jeho obrovský výkon, ktorý je až 16. 000 wattov súhrnného výkonu. Je schopný ťahať a tlačiť 1000 kgjeho nosnosť je 500 kg a výdrž batérie až 12 hodín nasadenia (6 batérií 29,8 – 46 Ah).

Podľa účelu nasadenia robota je možné rýchle prispôsobenie na konkrétnu úlohu zmenou jeho vybavenia za menej ako 30 sekúnd jednou osobou bez potreby špeciálneho náradia:

  • inštalácia vodnej lafety: 10 sekúnd,
  • nosič materiálu, montáž/demontáž: 20 sekúnd,
  • nosič na nosidlá na transport osôb: 20 sekúnd,
  • ovládateľný nárazník na vnikanie do priestorov alebo na odhrnutie prekážok: 20 sekúnd.

Zaujímavosťou sú aj jeho ostatné technické parametre a vlastnosti akými sú rozmery 160x78x76 cm, váha (bez vybavenia) 500 kg, elektromagnetické brzdy a taktické koľajnice na vybavenie, dosah ovládania do 600 metrov a odolnosť IP67.

Pomocou diaľkového ovládania IK Shark je možné ovládať robota na diaľku pomocou dvoj frekvenčného vysielača (433 a 870 MHz) na viditeľný dosah do 300 metrov. Diaľkové ovládanie umožňuje ovládanie vodnej lafety, sirény, LED osvetlenia a navijaku. Diaľkové ovládanie NX-Shark, ktorý má dosah až do 500 metrov, poskytuje okrem funkcií IK Shark diaľkového ovládania navyše aj výstup z videokamier robota na 11,6 palcovej obrazovke, telemetrické údaje, informácie o pozícií robota, čase jeho nasadenia a rýchlosti.

Roboty a integrovaný záchranný systém

Možnosti využitia robotov na Slovensku v rámci Hasičského záchranného zboru ako aj ostatných zložiek integrovaného záchranného systému ale aj Ozbrojených síl SR sú naozaj široké, napríklad ako pomoc pre jednotlivé zasahujúce zložky a ich ochranu, pomoc v ťažkých a nedostupných terénoch, zložitých podmienkach zásahu  alebo využitie možnosti  prenosu informácií  z nebezpečných a ťažko dostupných miest mimoriadnej udalosti. Významnú pomoc vedia poskytnúť pri zásahoch a potrebe:

  • monitoringu požiaru pomocou FullHD kamery a termokamery,
  • hasení požiaru pomocou vodného dela s prietokom 3000l/m,
  • monitoringu priestoru prostredníctvom CBRN (chemické, biologické, radiačné, nukleárne) senzorov,
  • odvetrávaní a ochladzovaní priestoru pomocou veľkokapacitného ventilátora,
  • robot môže mať konštrukciu na upevnenie nosidiel pre transport ranenej osoby,
  • pri vytváraní zásahovej cesty pre možný prejazd alebo zásah zložiek integrovaného záchranného systému pomocou ovládateľného predného nárazníka,
  • potrebe zdroja náhradného zásobníka vzduchu,
  • transporte vybavenia pre hasičov
  • činnostiach využívajúcich automatický navijak do 1000 kg

Od začiatku využívania robotov vo Francúzsku vojenským parížskym hasičským zborom, Marseillským námorným požiarnym práporom a ostatnými francúzskymi hasičskými zbormi bol reálne využitý pri zásahoch napríklad:

  • požiar skladu elektrických zariadení o veľkosti 500 m2, pri ktorom sa zasahovalo 150 hasičov, pričom požiar ohrozoval aj susedné sklady. Robot využil modul vodného dela, ktorý umožnil hasenie na diaľku a pomocou termokamery uľahčil lokalizáciu horiacich miest,
  • požiar katedrály Notre-Dame de Paris, kde zásah trval 10 hodín pri teplote 800 °C, hrozilo zrútenie strechy a roztavenie kovových konštrukcií, robot Colossus s vodným delom ochladzoval vnútorné priestory a bránil tak zrúteniu konštrukcií,
  • požiar 3 skladov s celkovou plochou 6. 550 m2, s rizikom vzplanutia skladovaného materiálu (textil), na likvidácii požiaru sa podieľalo 211 hasičov počas 9 hodín zásahu, robot s vodným delom vykonával hasenie, pomocou termokamery bol vykonávaný prieskum a prenos informácií o skrytých ohniskách požiaru,
  • požiar 16 nákladných vozidiel s rizikom rozšírenia sa na nebezpečné látky ktoré boli prevážané v ďalších nákladných vozidiel, robot pomocou vodného dela hasil a ochladzoval horiace nákladné vozidlá,
  • požiar podzemnej garáže, kde plamene zachvátili 2. 000 m2, robot zabezpečil osvetlenie cesty pre hasičov napriek nepriehľadnému dymu atme a transportoval vybavenie pre prieskumnú a útočnú skupinu hasičov