Dňa 28. februára 2025 bol v obci Hustopeče nad Bečvou v Olomouckom kraji zaznamenaný rozsiahly požiar železničných cisterien prevážajúcich benzol. Vzhľadom na vysokú nebezpečnosť tejto chemikálie bol vyhlásený zvláštny stupeň požiarného poplachu a na miesto okamžite vyrazili hasičske jednotky z celého regiónu.

Počiatočné nasadenie a eskalácia situácie

Prvé jednotky dorazili na miesto krátko po oznámení požiaru o 11:39.  Situácia sa rýchlo vyvinula a o 13:00 sa počet zasahujúcich jednotiek zvýšil na 29. Neskôr, po 14:00, bol evidovaných už 39 jednotiek, z toho 12 z HZS Olomouckého kraja a 17 z HZS Moravskoslezského a Zlínskeho kraja. Vôbec po prvýkrát v histórii bola na takýto typ požiaru nasadená aj letecká technika Polície Českej republiky, ktorá vykonala celkovo 50 shozov vody pomocou Bambi vaku.

Povaha požiaru a nebezpečenstvo benzolu

Benzol je toxická, vysoko horľavá kvapalina s karcinogénnymi účinkami. Pri horení dochádza k uvoľňovaniu sadzí a potenciálne nebezpečných splodín. Hasiči preto prijali mimoriadne opatrenia, vrátane odoslania varovných SMS obyvateľom v okolí a monitorovania ovzdušia chemickou laboratóriou z Frenštátu pod Radhoštěm. Predbežné analýzy ukázali, že vzorky z ovzdušia boli negatívne.

Medzinárodná spolupráca

Vzhľadom na rozsah požiaru bol vyžiadaný posilnený zásah aj zo Slovenskej republiky. Hasičský a Záchranný zbor Slovenskej republiky vyslal na miesto požiaru špeciálnu techniku – veľkokapacitnú cisternu CAS 40 Tatra 815-7 10×10, prezývanú “Beštia”, a hasičský robot COLOSSUS. Slovenské jednotky sa aktívne zapojili do boja s plameňmi, pričom robot COLOSSUS bol použitý na prieskum miesta zásahu a identifikáciu kritických miest prostredníctvom termokamery.

Meranie teploty prostredníctvom termokamery robota Colossus - 3MON

Zložitosť zásahu a organizácia

Hasiči na mieste vytvorili šesť zásahových úsekov, aby efektívne koordinovali likvidáciu požiaru. Celkovo sa do zásahu zapojilo 160 hasičov, využilo sa 60 kusov techniky a 4 drony na monitorovanie situácie. Vzhľadom na nebezpečenstvo toxických splodín boli hasiči vybavení autonómnymi dýchacími prístrojmi (ADP).

Vyšetrovanie a ekologické dôsledky

Požiarny zásah trval aj v nočných hodinách a hasiči spolupracovali s orgánmi ochrany životného prostredia (CIŽP, vodopravný úrad ORP, Povodie Moravy) na prevencii ekologických škôd. Po dohásení plameňov boli zbytky chemikálie prečerpávané do náhradných cisterien a následne boli odstránené postihnuté železničné vagóny. Predbežné škody sa odhadujú na 125 miliónov Kč, zatiaľ čo vyšetrovatelia HZS ČR spolu s kriminalistami Polície ČR a drážnou inšpekciou určujú presnú príčinu požiaru.

Zdroj informácií a fotografií: HZS Olomouckého kraje a Hasičský a záchranný zbor